roadracing
March 28, 2024, 09:37:03 am
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: roadracing.webnode  facebook photogaleries


 
  Home Help Search Gallery Staff List Login Register  

Antonín Vitvar

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Antonín Vitvar  (Read 1692 times)
fotoman46
minibiker
**
Posts: 60


« on: February 22, 2010, 02:03:19 pm »

Antonín Vitvar byl asi našim nejvšestranějším závodníkem všech dob . Narodil se ve Vrchovině u Nové Paky 28.10.1904 . Jako velmi mladý provozoval vlastní mlýn ve Staré Pace . Vůně benzínu a láska k motorům však vyhrála a mlýn prodal. V Nové Pace si postavil dům s prodejnou a benzínovou pumpou. Brzy se stal velmi úspěšným prodejcem značky Jawa a získal si náklonost továrníka Ing.Františka Janečka.
Byl velmi činorodým člověkem a organizačně pomáhal připravovat slavné závody - Zlatou přilbu a Krakonošův okruh .Úspěšně absolvoval automobilový závod 1000 mil Československých i slavnou Rallye Monte Carlo .V roce 1932 se stal továrním jezdcem Jawy.Jezdil velmi úspěšně motocyklové soutěže a byl oporou Trophy teamu až do roku 1938 . Jako manažer byl i u prvního vítězství našeho týmu na Šestidenní v roce 1947 . Začal se však velmi výrazně prosazovat i na silnici , vyhrál mnoho regionálních závodů. Vyhrával i ve slavnějších závodech - první dva ročníky v Hořicích vyhrál tř.350 ccm . Čtyři vítězství má z prvních tří ročníků Grand Prix Československa v Brně. V poválečném období vyhrál 79 závodů a stal se tehdy nejúspěšnějším jezdcem na silničních okruzích. V roce 1952 ukončil kariéru , ale na přání Jawy jel v roce 1955 Grand Prix v Brně . V téměř jedenapadesáti letech po souboji s pozdějším mistrem světa Australanem Keithem Campbellem skončil třetí !  Pan závodník Antonín Vitvar zemřel v Nové Pace 18.3.1978 .
Report Spam   Logged

Share on Facebook Share on Twitter

fotoman46
minibiker
**
Posts: 60


« Reply #1 on: February 23, 2010, 08:06:05 am »

Ještě jsem zapoměl na dost zásádní věc v životě Antonína Vitvara. Během války ukryl prototypy slavného péráku který tajně vyvíjeli v Praze. Ve své dílně v úkrytu na nich ve dvou tajně pracovali a když bylo hotovo v dřevěné bedně je zakopali ve stodole svého bratra. Málo se taky ví ,že krátce po válce zachránil dva ze tří vyrobených závodních speciálů Mercedes W 165 . Jeden je ozdobou stuttgartského muzea a druhý nezadržitelně chátrá v pražském Národním technickém muzeu. Byl to borec!
Report Spam   Logged
wusa
admin
superbiker TT
*****
Posts: 2110



WWW
« Reply #2 on: February 23, 2010, 11:01:32 am »

hezký čtení
Report Spam   Logged

Jezdím tak rychle, jak rychle litá můj anděl strážný
fotoman46
minibiker
**
Posts: 60


« Reply #3 on: February 25, 2010, 11:42:15 am »

Sice si představuju autogramy do sbírky jinak , ale u některých se hold musí udělat výjimka. Mezi ně patří i podpis pana Vitvara. Už ani nevím od koho jsem ho sehnal , vůbec se mi nelíbil , ale prostě sehnat se už asi nedá. Jistě mezi lidmi bude,ale těchto věcí se málokdo zbavuje. Takže i když není podle mého gusta i tak patří k ozdobám mé sbírky.
Report Spam   Logged
fotoman46
minibiker
**
Posts: 60


« Reply #4 on: February 27, 2010, 02:43:05 pm »

Dvě legendy
Report Spam   Logged
pawka
mechanik
*
Posts: 5


« Reply #5 on: May 04, 2010, 03:14:07 pm »

Nežil ještě nějakou dobu v Litomyšli a pracoval tam právě na benzině? už nevím od koho tu informaci mám, ale do ted sem s ní žil:-) Profesor silnice
Report Spam   Logged
edison
mechanik
*
Posts: 1


« Reply #6 on: February 19, 2011, 03:42:08 am »

A ešte menej sa vie akým spôsobom tie dva MB zachránil ;-) a prečo je v múzeu v takom stave v akom je :-)
Report Spam   Logged
wusa
admin
superbiker TT
*****
Posts: 2110



WWW
« Reply #7 on: February 19, 2011, 11:29:52 am »

A ešte menej sa vie akým spôsobom tie dva MB zachránil ;-) a prečo je v múzeu v takom stave v akom je :-)

Tak sem s tím - určitě to bude zajímavé čtení  Wink
Report Spam   Logged

Jezdím tak rychle, jak rychle litá můj anděl strážný

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
SMF For Free - Create your own Forum


Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy